Pamäťové techniky sú známe už z čias antiky a dnes ich znova objavujeme. Spoznávame ich jednoduchosť a hravosť, ktoré nám pomáhajú pri ľahšom zapamätaní a pri práci s informáciami .
Je však potrebné najprv pochopiť, ako vlastne pamäťové techniky fungujú, na akých základoch a princípoch pracujú. Až potom sa môžeme pustiť do práce s nimi a využívať ich obrovský potenciál. Pamäťové techniky majú aj svoje pravidlá a sú návodom k tomu, ako si vytvárať svoje vlastné pamäťové skratky.
Využitie pamäťových techník je veľké. Je to návod, ako si môžeme zapamätať jednoduchý nákupný zoznam ale aj zoznam s napríklad 150 položkami, ako si zapamätať obsah knihy alebo prednášky a vedieť ho aj odprezentovať z pamäti, alebo návod na to, ako sa naučiť nové cudzie slová, ktoré nám znejú veľmi exoticky, prípadne nepochopiteľne. Pamäťové techniky nám však pomáhajú aj spracovať, upraviť a sprehľadniť informácie v písomnej forme.
Avšak ani znalosť pamäťových techník nám nepomôže k lepšej pamäti, pokiaľ nemáme správne nastavenie mysle a nepoznáme ciele.
Zuzana Hanzelová, Ing.: lektorka vzdelávania dospelých , členka ČSTPMJ (Česká společnosť pro trénovaní paměti a mozkový jogging) s niekoľkoročnými skúsenosťami so vzdelávaním dospelých v oblasti práce s pamäťou a pamäťovými technikami. Viedla vzdelávacie workshopy vo viacerých spoločnostiach, ako aj pre učiteľov a jednotlivcov. Súčasťou vzdelávacích programov je práca s pamäťovými technikami a rôzne praktické cvičenia na zlepšenie pamäti , sústredenia, pozornosti, vizualizácie a rozvoja fantázie.
Celý workshop je zameraný na praktické cvičenia pamäťových techník, ale aj na precvičenie iných schopností ako je napríklad sústredenie, koncentráciu , priestorová orientácia. Aj tieto schopnosti sú veľmi úzko spojené s dobrou pamäťou.
Účastníci si dozvedia základné informácie o pamäti, o tom ako si môžeme jednoducho pomôcť a teda ľahšie a rýchlejšie si zapamätať niektoré informácie pomocou pamäťových techník. Preto budú vysvetlené princípy, na základe ktorých techniky pracujú, jednotlivé techniky ako aj spôsob a možnosť ich využitia v praxi. Každú techniku si precvičíme a prakticky vyskúšame .
Pamäťové techniky nám pomôžu zapamätať si zoznam slov alebo vecí, ktoré spolu nesúvisia, zapamätať si poradie jednotlivých bodov prednášky či prezentácie, ale aj čísla a mená, ale tiež aj ako predniesť prejav či prezentáciu bez pomoci poznámok.
Naučia sa zmapovať svoje myšlienky , usporiadať a „uskladniť“ ich tak, aby boli prehľadné a bol k nim bol jednoduchý a ľahký prístup. Takéto zmapovanie myšlienok sa dá využiť v pracovnom ale aj v súkromnom živote .
pre každého bez ohľadu na vek alebo pracovnú pozíciu. Je pre tých, ktorí sa chcú naučiť lepšie a efektívnejšie využívať svoju pamäť pomocou pamäťových techník, fantázie a kreativity. WS je pre každého, kto sa chce lepšie využívať svoju pamäť v súkromnom živote ale aj v práci.
Každý sa občas ocitne v situácii, že má problém si niečo zapamätať, alebo si na niečo spomenúť. To že si niečo nepamätáme však môže byť len dôsledkom toho, že si informáciu dobre neuložíme do pamäti. A na to nám niekedy stačí len poznať správnu techniku a nebáť sa využívať svoju kreativitu a fantáziu.
naučiť sa používať svoju pamäť lepšie a efektívnejšie.
Rozvinúť kreativitu, zlepšiť pozornosť a vnímavosť. Naučiť nebáť sa používať fantáziu a obrazotvornosť. To pomôže nie len pri tvorbe nových nápadov, ale aj pri rýchlejšom a ľahšom zorientovaní sa a usporiadaní si svojich myšlienok. Lepšia pamäť, to je aj zmena zaužívaného stereotypu pri spracovávaní myšlienok a ich ukladaní do pamäte, jednoduchou a zábavnou formou.
Workshop je vhodný pre skupiny 10 – 12 účastníkov.
Je použitie prístrojovej techniky na zobrazenie psychofyziologických procesov, ktoré si jedinec obvykle neuvedomuje, a ktoré môže dostať pod vôľovú kontrolu.
Biofeedback je súčasne terapeutická metóda, vďaka ktorej sa môže klient podľa individuálne nastaveného tréningu naučiť čiastočne ovládať svoje fyziologické reakcie v strese. Terapia pomáha eliminovať nežiaduce dôsledky stresu, ktorými sú napr. psychická nepohoda, nepríjemné úzkostné stavy, podráždenosť, bolesti hlavy, problémy s trávením, svalové napätie, únava, nadmerné potenie, zhoršenie koncentrácie, sklon k depresii, atď..Psychologicko-medicínska metóda, ktorá umožňuje reguláciu mozgovej aktivity pomocou špeciálneho počítačového programu.
EEG biofeedback, označovaný tiež ako neurofeedback, je psychologicko-medicínska metóda, ktorá umožňuje reguláciu mozgovej aktivity pomocou špeciálneho počítačového programu. Mozgová aktivita sa zobrazuje do parametrov počítačovej hry, ktoré podávajú spätnú informáciu o aktuálnom ladení či rozladení mozgových vĺn. Žiaduca aktivita mozgu je posilňovaná tak dlho, kým si klient spôsob regulácie zapamätá a osvojí. Inak povedané, takto je možné jednoduchou a hravou formou ovládať svoje zdravie a výkony pomocou signálov z vlastného tela.Človek pod vplyvom dlhodobo pôsobiaceho stresu nedosahuje optimálny výkon, chýba mu energia a motivácia, jeho práca môže vykazovať zvýšenú chybovosť.
Zámerom je navrhnúť a implementovať komplexný program manažmentu stresu a optimalizácie výkonu pomocou biofeedback metódy.