Manažment stresu

Zámerom je navrhnúť a implementovať komplexný program manažmentu stresu a optimalizácie výkonu pomocou biofeedback metódy.

Niektoré povolania sú považované za stresujúcejšie než iné. Medzi zamestnancov, ktorí sú pri svojej práci významne zaťažení stresom patria najmä riadiaci pracovníci (manažéri), dispečeri, operátori, vodiči, ale tiež pracovníci pomáhajúcich povolaní, ako napr. lekári, sestry, učitelia a pod. 

Pracovný stres je druhý najčastejšie uvádzaný  zdravotný problém, ktorý súvisí s prácou (po poruchách svalov a kostí). Človek pod vplyvom dlhodobo pôsobiaceho stresu nedosahuje optimálny výkon, chýba mu energia a motivácia, jeho práca môže vykazovať zvýšenú chybovosť. Podľa štatistík, 50 – 60 % všetkých vymeškaných pracovných dní možno pripísať práve pracovnému stresu. Z tohto pohľadu je stres faktor, ktorý môže výrazným spôsobom ovplyvňovať hospodárske výsledky organizácií. Len zdravý zamestnanec môže byť plnohodnotný člen každého tímu. Dôležitosť duševnej pohody zamestnancov si uvedomuje čoraz viac organizácií. 

Zámerom projektu je navrhnúť a implementovať komplexný program manažmentu stresu a optimalizácie výkonu pomocou biofeedback metódy u zamestnancov a manažérov organizácie. Ponúkaný program kombinuje skupinovú teoretickú a individuálnu tréningovú časť. Poskytne účastníkom dostatok informácií o mechanizmoch vzniku stresu a predovšetkým osvojenie si praktických možností jeho prevencie a zvládania v bežnom živote. Podstatnou súčasťou programu je individuálna práca s každým účastníkom, spočívajúca v zistení tzv. stresového profilu a následných tréningoch pomocou biofeedback metódy. 

Biofeedback je použitie prístrojovej techniky na zobrazenie psychofyziologických procesov, ktoré si jedinec obvykle neuvedomuje, a ktoré môže dostať pod vôľovú kontrolu. Zahŕňa meranie osobných fyziologických veličín ako sú dýchanie, tep, teplota, kožná vodivosť a svalové napätie v reálnom čase a ich prezentáciu vo vhodnej forme klientovi. Metóda biofeedbacku umožňuje zistenie stresového profilu klienta, teda zhodnotenie jeho typického vzorca reaktivity počas stresu a zotavenia sa po strese. Význam merania stresovej reakcie vychádza z poznatku, že telesné a psychologické symptómy spojené so stresom môžu byť vyvolávané a udržiavané zmenenými fyziologickými funkciami. Zároveň platí, že subjektívne pocity pri prežívaní stresu nie vždy zodpovedajú fyziologickým reakciám. Biofeedback je súčasne terapeutická metóda, vďaka ktorej sa môže klient podľa individuálne nastaveného tréningu naučiť čiastočne ovládať svoje fyziologické reakcie v strese. 

EEG biofeedback, označovaný tiež ako neurofeedback, je psychologicko-medicínska metóda, ktorá umožňuje reguláciu mozgovej aktivity pomocou špeciálneho počítačového programu. Mozgová aktivita sa zobrazuje do parametrov počítačovej hry, ktoré podávajú spätnú informáciu o aktuálnom ladení či rozladení mozgových vĺn. Žiaduca aktivita mozgu je posilňovaná tak dlho, kým si klient spôsob regulácie zapamätá a osvojí. Inak povedané, takto je možné jednoduchou a hravou formou ovládať svoje zdravie a výkony pomocou signálov z vlastného tela.

 


Biofeedback

Je použitie prístrojovej techniky na zobrazenie psychofyziologických procesov, ktoré si jedinec obvykle neuvedomuje, a ktoré môže dostať pod vôľovú kontrolu.

Biofeedback je súčasne terapeutická metóda, vďaka ktorej sa môže klient podľa individuálne nastaveného tréningu naučiť čiastočne ovládať svoje fyziologické reakcie v strese. Terapia pomáha eliminovať nežiaduce dôsledky stresu, ktorými sú napr. psychická nepohoda, nepríjemné úzkostné stavy, podráždenosť, bolesti hlavy, problémy s trávením, svalové napätie, únava, nadmerné potenie, zhoršenie koncentrácie, sklon k depresii, atď..

Neurofeedback

Psychologicko-medicínska metóda, ktorá umožňuje reguláciu mozgovej aktivity pomocou špeciálneho počítačového programu.

EEG biofeedback, označovaný tiež ako neurofeedback, je psychologicko-medicínska metóda, ktorá umožňuje reguláciu mozgovej aktivity pomocou špeciálneho počítačového programu. Mozgová aktivita sa zobrazuje do parametrov počítačovej hry, ktoré podávajú spätnú informáciu o aktuálnom ladení či rozladení mozgových vĺn. Žiaduca aktivita mozgu je posilňovaná tak dlho, kým si klient spôsob regulácie zapamätá a osvojí. Inak povedané, takto je možné jednoduchou a hravou formou ovládať svoje zdravie a výkony pomocou signálov z vlastného tela.

Manažment stresu

Človek pod vplyvom dlhodobo pôsobiaceho stresu nedosahuje optimálny výkon, chýba mu energia a motivácia, jeho práca môže vykazovať zvýšenú chybovosť.

Zámerom je navrhnúť a implementovať komplexný program manažmentu stresu a optimalizácie výkonu pomocou biofeedback metódy.

Pre jednotlivcov

Pri tréningu nejde len o použitie prístrojovej metódy, ale o komplexný a individuálny prístup ku každému klientovi, vrátane jeho edukácie a priebežného prispôsobovania tréningových cieľov podľa dosiahnutých výsledkov.

Pre firmy

Len zdravý zamestnanec môže byť plnohodnotný člen každého tímu. Dôležitosť duševnej pohody zamestnancov si uvedomuje čoraz viac organizácií.

Stresový audit

Pomôže identifikovať typické vzorce reaktivity počas stresu a zotavenia sa po strese. Každý účastník spozná, ako sa stres prejaví na jeho psychofyziologických hodnotách, s vysvetlením, ako môže tento vzorec ovplyvňovať jeho výkon a zdravie z dlhodobého hľadiska.

komplexný program manažmentu stresu a optimalizácie výkonu

Získanie odolnosti voči stresu a dosiahnutie lepšej koncetrácie.





PhDr. Drahomíra Polakovičová, PhD.
Ľudová 10
Trnava, 917 01
Slovakia
Mobil: 0903 748 055